www.ancesaitas.lv   www.ances.lv

ANCES AITAS no Naukšēnu novada Peitēnu gala

Ances AITAS & ELFAS dzijas

ANCES AITAS Zini par aitu Pārdodam&iznomājam Jautājumi & raksti Griķi Elfas dzijas Demonstrējums LLKC Kā mūs atrast

Ances aitas   AITU JAUNUMI

Latvijas aitu audzētāju asociācija

UZDOD JAUTĀJUMU KONTAKTFORMĀ , ATBILDĒSIM, CIK ĀTRI IESPĒJAMS!

 Pērkam Latvijas tumšgalves teķi vaislai. Nepieciešams: M3 novietne, R1 genotips, izcelsmes apstiprinājums ar DNS testu. Varam piedāvāt arī teķa maiņu. Tālrunis: 29155205 (Kaspars), e-pasts: ances.sia@gmail.com

 Sniedzam konsultācijas aitu ganāmpulku un šķirnes saimniecību izveidē. Tālrunis: 29155205  (Kaspars), e-pasts: ances.sia@gmail.com

 Ances piedāvā bez tvaika lobītus zaļos griķus un šo griķu miltus. Vairāk lasīt ŠEIT

Ances aiats 2016

 

Ances aitas  IETEIKUMI IEGĀDĀJOTIES AITAS

UZDOD JAUTĀJUMU KONTAKTFORMĀ , ATBILDĒSIM, CIK ĀTRI IESPĒJAMS!

 Vizuāli un pēc Lauksaimniecības datu centra (LDC) datiem novērtējiet ganāmpulku, no kura iegādāsieties dzīvniekus: aitu māšu eksterjeru un barojumu, parazītu un slimību klātbūtni, izcelsmi, auglību, jēru saglabāšanu.

 Veidojot šķirnes ganāmpulku arī: novietņu Maedi visna statusu, asinības, skrepi genotipus, izcelsmes apstiprinājumus ar DNS, dzīvnieku esamību ciltsgrāmatā.

 Uz vietas noskaidrojiet ar ko un kā dzīvnieki tiek ēdināti, kā aitas tiek turētas vasarā, ziemā, atnešanās laikā, kā tās grupē, kā tiek turēti teķi. Jautākiet fekāliju analīžu rezultātus.

 Noskaidrojiet kādi medikamenti un kad tiek lietoti parazītu un slimību ierobežošanai.

 Cenšaties saņemt skaidras un izsmeļošas atbildes par visiem jautājumiem, jo nereti aitu audzētājs nevilšus aizrunājas par kaut ko vienu.

 Prasiet, lai pārdevējs atsūta konkrēto pārdodamo dzīvnieku numurus, kvalitātes rādītājus un aktuālās ciltskartītes.

 Pērkot šķirnes dzīvniekus, jautājiet arī viņu vecāku ciltskartītes, LDC atskaiti par jēru vērtējumu, LDC atskaiti par vaislai audzējamo dzīvnieku vērtējumu vai šo dzīvnieku eksterjera lineārās vērtēšanas rezultātus.

 Iegūto informāciju apkopojiet tabuliņā, lai vieglāk pārskatīt un salīdzināt.

 Pēc ganāmpulka apskates un dzīvnieku datu izvērtēšanas, izsveriet pērkamo dzīvnieku kvalitātes un cenas atbilstību.

 Pārņemot dzīvniekus, pievērsiet uzmanību vispārējam izskatam un katram pārbaudiet sakodienu, kājas, nagus, vilnu, tesmeni, sēkliniekus.

 Pēc atvešanas savā novietnē, veiciet dzīvnieku novērošanu, ja ir kādas aizdomas par veselības traucējumiem, vai parazītiem, aiciniet kompetentu veterinārārstu.

Ieteicamie kritēriji vaislas aitu iegādei

Vērtējums kā jēram – E klase; dzīvnieka vērtējējums – E kl. vaislai Mātes auglība > 170%  Mātes asinība LT > 90%  Mātes genotips – R1 vai R2  Mātes vērtējums –  E kl. vaislai  Tēva genotips – R1  Tēva vērtējums – E kl. vaislai  Kā jēram dzīvmasa 70 dienu  vecumā  > 16 kg 

UZ AUGŠU

 

Ances aitas   IETEIKUMI IEGĀDĀJOTIES TEĶI

UZDOD JAUTĀJUMU KONTAKTFORMĀ , ATBILDĒSIM, CIK ĀTRI IESPĒJAMS!

 Šķirnes dzīvnieka dokuments ir LDC datu bāzē apskatāmā ciltskartīte. Pirms iegādes izvērtējiet teķa atbilstību pēc radniecības un kvalitatīvajiem rādītājiem.

 Kad izvēlētais vaislinieks atvests jaunajās mājās, Lauksaimniecības datu centra datu bāzē apstipriniet pārdevēja sastādīto pārvietošanas deklarāciju un pārliecinieties, ka dzīvnieks reģistrēts Jūsu ganāmpulkā un novietnē.

 Pārbaudiet teķim vaislinieka sertifikāta esamību datu bāzes sadaļā «dzīvnieka dokumenti».

 Ja teķis ir novērtēts vaislai, bet datu bāzē nav reģistrēts kā vaislinieks, rakstiet Latvijas aitu audzētāju asociācijai iesniegumu par vaislinieka sertifikāta piešķiršanu un kopā ar fekāliju analīžu rezultātiem, nosūtiet uz laaab@inbox.lv . LAAA uz šo dokumentu pamata reģistrēs jauno teķi LDC datu bāzē kā vaislinieku.

 Pārliecinieties, ka lecināmās aitas ir veselīgas, jo tikai vesela un paēdusi aita sekmīgi apaugļosies un atnesīs labus jērus.

 Pirms laižat teķi pie aitām, nokrāsojiet ar guaša vai citu krāsu viņam krūtis un vēderu, tad vieglāk varēsiet pateikt, vai teķis aitas lec.

 Laižot teķi pie aitām, LDC datu bāzē 7 dienu laikā jāreģistrē konkrēto aitu lecināšana.

 Kad aitām piedzimst jēri, tad LDC reģistrējiet aitas atnešanos un jēra apzīmēšanu ar krotālijām.

 Ja visus notikumus - pārvietošanu, lecināšanu, atnešanos, apzīmēšanu, u.c. LDC reģistrēsiet 7 dienu laikā, tad neradīsies nepatīkami pārsteigumi Jūsu dzīvnieku uzskaitē, piem. izcelsmei, vai atbalsta maksājumu saņemšanai.

  Ances aitas 2017

UZ AUGŠU

 

Ances aitas   KAS JĀZINA TOPOŠAJAM AITKOPIM

ZINI PAR AITU

UZDOD JAUTĀJUMU KONTAKTFORMĀ , ATBILDĒSIM, CIK ĀTRI IESPĒJAMS!

Ja interesējies par aitkopību, vajadzētu sākt ar literatūras lasīšanu. Ja nav jau lasīts, iesaku G.Norveles «Aitkopība» (2001.g.), neskādē arī 1935.g. Talces «Aitkopība», D.Kairišas un G.Norveles brošūra «Rokasgrāmata aitu audzētājiem» (2006.g). Noderīgas zināšanas atradīsi Latvijas aitu audzētāju asociācijas mājas lapā latvijasaita.lv – semināru prezentācijās, der ieskatīties arī sadaļā «Raksti un publikācijas».

Aitas lietderīgi audzēt uz tās zemes, kur ar pietiekamu peļņu nevar izaudzēt augkopības kultūras (graudus, kartupeļus u.c.).

Pirmajos gados ieņēmumi no tiešās aitu audzēšanas praksē ir sākot no 100 – 200 EUR/ha. Sākotnējais mērķis gaļas ražošanas ganāmpulkam: vismaz 500 aitu mātes, šķirnes ganāmpulkam – vismaz 90 aitu mātes. 1 ha platībā var turēt 4 – 7 aitu mātes. Jērs jāizaudzē 4 – 8 mēnešos vismaz 40 – 50 kg.

Jautājumi par kuriem jāpieņem lēmumi:

  Z/S vai SIA, vai cits saimniecības modelis;   Bioloģiskā vai konvencionālā saimniecība;   Gaļas ražošana, vai vēlāk arī šķirnes saimniecība;  Plānotais dzīvnieku skaits pa gadiem;  Ganības, to iekārtojums;    Ēkas, to iekārtojums (brīva izeja un ieeja kūtī jebkurā laikā, naktsaploks);  Ziemas barība, spēkbarība;  Veterinārie pakalpojumi;   Pārrauga kursi;   Naudas līdzekļi;   Riski.;

ZINI PAR AITU

Aitai būtu jāatnes, un audzētājam jāizaudzina dvīņi 3 reizes divos kalendārajos gados. Praksē dažādu apstākļu dēļ auglība varētu būt 1,7 – 2,1 jēri vienā atnešanās reizē.

Krustojumi ar gaļas teķi dod labāku kautķermeņa (liemeņa) kvalitāti un masu, t.s. heterozes efekts krustojot 2 tīršķirnes dzīvniekus. Latvijas tumšgalve sevi ir pierādījusi kā laba mātes puses šķirne.

Latvijas audzētāji pašreiz vēl nav spējīgi dot tik daudz jērus, cik Eiropas augošais tirgus pieprasa. Jautājums, protams, ir arī par konkurētspējīgu kautķermeņa kvalitāti un cenu. Jāpalielina ražošanas apjomi, jāsadarbojas jēru realizācijā, jāorientējas uz jēra gaļas eksportu.Realizācijas cenas jēram Latvijā ir 1,4 – 2,0 EUR/kg dzīvsvarā, vai 4 – 5,5 EUR/kg kautsvarā. Sezonāli vietējā tirgū cenas ir nedaudz augstākas, tirgus ir augošs, bet samērā nesakārtots, pelēks.

ZINI PAR AITU

Aitas cena (Latvijas tumšgalve) 100 – 200 EUR, teķis LT, un gaļas šķirnes 300 – 1000 EUR.

Lauksaimniecības, t.sk. aitkopības ieņēmumu būtiska (25 – 55%) daļa ir atbalsta maksājumi.

Saimniekošanu varētu sākt ar kādām 20 – 50 (1 teķa slodze) potenciāli auglīgām Latvijas tumšgalves aitām, vai jaunajām aitiņām: 5 – 7 mēnešu vecām (to iegādes cena būtiski zemāka nekā 1 – 2 gadu vecas aitas cena), kuras izaudzē un aplecina ar mērķi jērus realizēt gaļai. Var sākt ar mazāk aitām, un pats izaudzēt sev aitu mātes tālākai lecināšanai ar gaļas šķirnes teķi –tas atkarīgs no mērķa, vēlmes un iespējas iegādāties dzīvniekus.
Novietnē jānodrošina pilnvērtīga ēdināšana, veterinārā aprūpe, un vismaz guļvietai ir jābūt sausai. Infrastruktūra ganāmpulka turēšanai uzreiz jāveido vismaz nākamajiem 5 gadiem.

Lasīt sīkāk par SKREPI ŠEIT

Šīs lietas piedāvāju vislabāk pārrunāt pie Jums uz vietas, tad arī varēšu sniegt kvalitatīvāku konsultāciju.

Labprāt atbildēšu uz Jūsu jautājumiem un ieteikšu zinošākos aitkopības speciālistus un praktiķus!

e-pasts:  ances.sia@gmail.com vai  info@ancesaitas.lv

UZ AUGŠU